Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

עורך דין פלילי אלון שליכטר

מקצועיות, אמינות וחתירה לניצחון

ליעוץ ראשוני חייגו

054-6762373

משרד עו’’ד פלילי אלון שליכטר

השאירו כאן פרטים או התקשרו 054-6762373

  נהיגה ללא רישיון

  (3)

  לייעוץ מיידי 24/7
  חייגו 054-6762373

  נהיגה ללא רישיון נהיגה בתוקף

  סעיף 10 לפקודת התעבורה קובע כדלקמן:

  (א) לא ינהג אדם רכב מנועי אלא אם הוא בעל רשיון נהיגה תקף לרכב מאותו סוג, שניתן על פי פקודה זו, ולא ינהג אדם אלא בהתאם לתנאי הרשיון זולת אם פוטר מחובת רישיון נהיגה ובמידה שפוטר.

  (ב) בעל רכב ומי שהשליטה על הרכב בידו לא ירשה לנהוג ברכב למי שאינו רשאי לפי סעיף קטן (א) לנהוג בו, ובלבד שלא יהיה בעל רכב או מי שהשליטה על הרכב בידו, אחראי בעד נהיגתו על ידי אדם שאינו רשאי לנהוג בו, אם הוכיח שנקט בכל האמצעים הסבירים כדי שאותו אדם לא יוכל לנהוג ברכב.

  במקרה של נהיגה ללא רישיון, יש לפנות בהקדם אל משרד עו"ד אלון שליכטר.

  נהיגה ללא רישיון – מקרים שונים:

  ישנן נסיבות נוספות הנופלות בגדר סעיף 10, ביניהן:

  1. נהיגה ללא חידוש רישיון – לרוב תוגדר כעבירה בעלת אופי טכני והענישה תוטל כתלות בזמן שחלף מאז נדרש החידוש ובנסיבות המחדל;
  2. מי שהתיר לאדם שאינו רשאי לנהוג להשתמש ברכבו עובר עבירה וצפוי לעונשי פסילה, קנסות ומאסר;
  3. מי שנוהג ברכב שאינו מתאים לסוג הרישיון בו הוא מחזיק – למשל, נהג האוחז ברישיון לרכב פרטי בלבד ונוהג במשאית. הענישה תיגזר בהתאם לסוג הרכב בו נהג הנאשם בהשוואה לזה בו הוא רשאי לנהוג והמסוכנות שחלה בנסיבות;
  4. נהיגה בזמן פסילה – הסנקציה שתופעל על נהג שהפר צו שיפוטי תהיה דומה לזו שתופעל כנגד נהיגה ללא רישיון כלל ואף למעלה מזה – פסילה ועונשי מאסר.

  בכל מקרה של נהיגה ללא רישיון, מומלץ לפנות לעו"ד תעבורה שיבחן את הנסיבות והראיות ויפעל להפחתת הענישה.

  פנה לעו"ד תעבורה

  נהיגה ללא רישיון נתפסת כאחת העבירות החמורות בדיני התעבורה, שעה שהעובר אותה מסכן את עצמו ואת יתר משתמשי הדרך כאשר הוא אוחז בהגה מבלי שקיבל את ההכשרה המתאימה ועמד במבחני הרישוי. בהתאם, הסנקציות מתבטאות בעונשי פסילה ומאסר עד שנתיים בפועל. ללמדך, כי מדובר בענישה מחמירה מאוד קל וחומר כאשר הנאשם זקוק לרשיונו לפרנסתו. עורך דין תעבורה תל אביב אלון שליכטר מומחה בניהול הליכים בבתי המשפט לתעבורה להקלת הענישה.

  החזרת רישיון נהיגה בתיק קטלני בחשד לגרימת מוות ברשלנות בתאונת דרכים

  המשרד מלווה את לקוח המשרד, החל מיום האירוע ועובר לחקירותיו במשטרה בו נחשד לגרימת מוות ברשלנות של 2 נוסעי אופניים חשמליים במסגרתו יצאנו לשטח באמצע הלילה יחד עם בוחן תנועה מטעמנו על מנת לעמוד בצורה יסודית על כל הממצאים בשטח.

  בין היתר נטען כי אין ללקוח המשרד אחריות לתאונה הטרגית בה איבד את חייו נהג האופניים. בשלב זה באופן אוטומטי לקצין משטרה יש סמכות לפסול באופן מנהלי את רישיון הנהיגה למשך 90 יום וכך היה גם במקרה זה.

  למרות זאת, הוגשה בקשה לביטול פסילה המנהלית לבית המשפט לתעבורה בתל-אביב.

  מיד ובסמוך להגשת הבקשה לביטול הפסילה המנהלית לבית המשפט, פנתה משטרת ישראל, יחידת הבוחנים בתל-אביב למשרדנו והודיעה כי היא מחזירה את רישיון הנהיגה ללקוח המשרד ובצעד חריג הושגה הסכמה על החזרת רישיון הנהיגה.

  ישנה חשיבות עצומה להגעה לשטח של עורך הדין בכל תאונה עם נפגעים ובמיוחד בתאונה קטלנית שגרמה למות אדם. משרדנו עובד עם בעלי מקצוע מהשורה הראשונה על מנת לספק הגנה יסודית ואחראית כאשר כל בעלי המקצוע הרלוונטיים בזירת האירוע כדי לקבל אינפורמציה קריטית בסמוך ככל האפשר לאירוע התאונה.

  להלן, החלטת בית המשפט:

  לייעוץ מיידי 24/7
  חייגו 054-6762373

  על הכותב: עו"ד אלון שליכטר עוסק במשפט הפלילי ודיני התעבורה, בעל ניסיון, ידע ומקצועיות בתחומים אלו. כמו כן, עו"ד אלון שליכטר פועל עבור כל תיק בבניית אסטרטגיה באופן אישי כ"מעשה חייט" וזאת על פי נסיבות התיק והנסיבות האישיות. בנוסף, עו"ד אלון שליכטר, פועל עבור כל לקוח בנאמנות מלאה, דיסקרטיות ונחישות וזאת על מנת להביא לתוצאה הטובה ביותר!


  האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום.

  שאלות ותשובות

  ככלל, במידה ואכן המדובר באדם המציג את עצמו כשוטר ומבקש מכם לסור אל תחנת המשטרה, אכן המדובר בהזמנה לחקירה. ניתן להתקשר אל תחנת המשטרה בעצמכם על מנת לוודא שאכן כך הדבר.

  ברוב המקרים אינך יודע באיזה סטאטוס אתה מוזמן למשטרה, כלומר האם אתה נחקר כחשוד תחת אזהרה או בחקירה למתן עדות ("עד"). הרגע בו תדע שאתה חשוד בביצוע של עבירה, הוא כאשר החוקר יאמר לך כי אתה חשוד בעבירה ויזהיר אותך שאינך חייב לומר שום דבר וכן את האפשרות להיוועץ בעורך דין לפני החקירה.

  החוקרים בתחנה מיומנים ומטרתם היא אחת – שהחשוד יודה בביצוע העבירה. לכן, לרוב הם נוקטים בתחבולות חקירה מגוונות הכוללות, שימוש בהבטחות, איומים במעצר קרובים ופרסום השם שלך ברבים, מדובבים, הקלטות וכדו'.

  כמו כן, ישנה חשיבות רבה לגרסה אותה אתה מוסר לחוקר, שכן היא בעלת משמעות מכרעת לניהול ההליכים כנגדך, הגם אם המדובר לשיטתך או לשיטת החוקר, במקרה "קל ערך", מומלץ לממש את זכות היוועצות בעורך דין לפני החקירה.

  במידה ואכן אדם קרוב אליכם נעצר, ככלל הוא יובא בפני שופט מעצרים בבית המשפט באזור בו הוא נחקר, וזאת תוך 24 שעות מרגע מעצרו.

  על מנת להרחיב את הידע בעניין זה ניתן לקרוא את המאמר: חקירה פלילית | חקירה במשטרה | חקירה באזהרה

  לאחר חקירה במשטרה, בחשד לביצוע עבירה, ייפתח לכם תיק חקירה, אשר יופיע ברישומי המשטרה וכן יופיע בתדפיס רישום הפלילי שלכם ('תעודת יושר'), בקטגורית מב"ד (ממתין לבירור דין).

  בשלב זה, מומלץ להתייעץ עם עורך דין מהתחום הפלילי, על מנת לבחון אפשרות להגשת בקשה לסגירת התיק וזאת בטרם הגשת כתב האישום ו/או סגירת התיק כנגדם אף בעילות של 'חוסר עניין לציבור' או 'חוסר בראיות', אשר למרבה הצער משאירות כתם בתדפיס רישום הפלילי שלכם. על מנת להרחיב את הידע בעניין זה ניתן לקרוא את המאמר: סגירת תיק פלילי: מה עושים לאחר חקירה במשטרה?

  על אף שישנה תחושה בציבור בישראל כי משטרת ישראל נוהגת בסלחנות כלפי משתמשים במריחואנה או בחשיש, מוגשים לא אחת כתבי אישום בגין החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמית.

  יחד עם זאת, לא אחת על פי הפסיקה בישראל, בוטלו מספר רב של כתבי אישום בגין החזקה ושימוש בסמים גם כאשר היה מדובר בכמויות מעבר לצריכה העצמית, וגם שהמדובר בסמים מסוג קוקאין, LSD וכדו', וזאת בעיקר בשל אי חוקיות החיפוש שבה נקטה המשטרה.

  לכן, במידה ונתפסת עם סמים לצריכה עצמית או שלא לצריכה עצמית, יש להיוועץ בעורך דין מהתחום הפלילי, אשר שולט ברזי המשפט הפלילי, על מנת שייבחן את התיק לעומקו.

  על מנת להרחיב את הידע בעניין זה ניתן לקרוא את המאמר: נתפסתי עם מריחואנה – מדריך ל"משתמש"

  האיסור הפלילי על פי חוק העונשין, הינה החזקתו, כלומר, ככלל עצם שימוש או החזקת סכין מחוץ לבית או חצרים הינה עבירה פלילית.

  בתי המשפט מתייחסים בחומרה רבה לעבירה מסוג זה ואף ניתן לראות כי גם המחוקק הביע את דעתו בעניין זה, בכך שדין מחזיק סכין שלא כדין הינו מאסר עד 5 שנים.

  יחד עם זאת, ישנם מקרים כי גם החזקת סכין מחוץ לבית או החצרים נחשבה להחזקה כשרה, ועל כן לא מהווה עבירה פלילית, ועל כן יש לבחון כל מקרה לגופו.

  כמו כן, בתי המשפט ביטלו כתבי אישום בעבירה זו, בעיקר מהטעמים של חיפוש לא חוקי ומחדלי חקירה חמורים אשר מהווים פגיעה ביסודות ההליך ההוגן.

  על כן, מומלץ להיוועץ בעורך דין מהתחום הפלילי באם המדובר בחקירה פלילית, כתב אישום או "עסקאות" עם התביעה טרם ביצוע כל פעולה.

  על מנת להרחיב את הידע בעניין זה ניתן לקרוא את המאמר: נאשם זוכה מעבירה של החזקת סכין

  על פי הפסיקה הנוהגת, "שיכור" נחשב מי שנמצא לו באוויר נשוף 290, יש לשים לב, נהגים צעירים (מתחת לגיל 24) נחשבים שיכורים, ברף נמוך הרבה יותר.

  פקודת התעבורה קובעת עונש מינימום של פסילת רישיון וזאת למשך שנתיים למי שהורשע בעבירה זו.

  לכן, במידה ויש בידך הזמנה לדין על נהיגה בשכרות, מומלץ מאוד להתייעץ עם עורך דין על מנת שיוכל לעבור על חומר הראיות, להיפגש עם התביעה ולהוביל להסדר מקל ("עסקת טיעון") ו/או זיכוי מהעבירה.

  על מנת להרחיב את הידע בעניין זה ניתן לקרוא את המאמר: כך תתמודדו עם אישום על נהיגה בשכרות

  אודות המשרד

  המשרד מייצג באופן יום-יומי עשרות לקוחות בכל הארץ בדין הפלילי והתעבורה, דבר המקנה ניסיון מעשי מול מגוון גורמים. כל תיק שמגיע למשרד נבחן בצורה קפדנית ומדוקדקת, תוך סדר פעולות מיוחד שהוקם לאחר ניסיון רב, דבר המבטיח ייצוג מקצועי מבחינת קבלת כל החומר הרלוונטי, פסיקה רלוונטית למקרה הספציפי, איתור מומחים, בדיקת קווי הגנה אפשריים, הליכי שיקום ועוד.

   

   

  ממליצים עלינו

   

  נהיגה ללא רישיון נהיגה

  נהיגה ללא רישיון על כלי רכב בכלל, או בלי רישיון התקף לאותו כלי רכב, מהווה עבירת תעבורה. המשמעות היא פתיחת תיק, משפט וענישה שעלולה להיות חמורה מאוד. בדיני התעבורה הרשומים בחוק נקבע כי לא ינהג אדם רכב מנועי אלא אם הוא בעל רישיון נהיגה תקף לרכב מאותו סוג, שניתן על פי פקודה זו, ולא ינהג אדם אלא בהתאם לתנאי הרישיון. נקלעתם לסיטואציה בה אתם צריכים סיוע ליווי וייצוג של עו"ד פלילי? הכירו את משרד עו"ד בניהולו של אלון שליכטר, המתמחה בעניינים פליליים, וצבר לאורך השנים מוניטין גבוה.

  נהיגה ללא רישיון – נהיגה של "בלתי מורשה"

  נהיגה ללא רישיון, גם במקרים בהם לנהג קיים רישיון נהיגה, נקראת נהיגה של בלתי מורשה. כלומר, הכוונה היא לנהג שאינו מורשה להפעיל כל כלי רכב ממונע. העונש על נהיגה ללא רישיון נהיגה או נהיגה ללא רישיון בתוקף מהווה עבירה פלילית על פי חוקי מדינת ישראל ועל פי תקנות התעבורה. העונשים על עברה זו הם שנתיים של מאסר בפועל ואפילו פסילת רישיון. נשאלת השאלה: כיצד ניתן לפסול את רישיונו של אדם באם רישיונו אינו בתוקף גם כך? ויותר מכך, כיצד ניתן לשלול רישיונו של אדם שאין ולא היה ברשותו רישיון כלל וביצוע נהיגה בזמן פסילה? במקרים אלה, רישיון הנהיגה יישלל או ייפסל מיום הוצאת הרישיון או מיום הוצאת הרישיון החדש.

  נהיגה בלי רישיון

  על פי סעיף 10 לפקודת התעבורה, נהג רשאי לנהוג רק כאשר עומד לרשותו רישיון נהיגה שתקף לסוג הרכב עליו הוא נוהג. מי שנוהג מבלי שהוציא אי פעם רישיון נהיגה, או שלחלופין רישיונו פסול או לא בתוקף, עובר על החוק וצפוי להיענש.

  נהיגה ללא רישיון כרוכה בעונש שניתן בגין עבירות תעבורה חמורות. למעשה, פסילת רישיון מהווה אמצעי שנועד לרסן נהגים שמסכנים אחרים בנהיגתם על הכביש, ובאמצעותו מרחיקים אותם מהכביש. על כך, ישנה חשיבות מכרעת לאכיפה המיושמת נגד נהגים שנוהגים ללא רישיון או כשהם תחת פסילה.

  עונש על נהיגה ללא רישיון

  העונש על נהיגה ללא רישיון מתחיל במאסר על תנאי ויכול להגיע עד לשמונה עשר חודשי מאסר בפועל. נוסף על כך, ישנם עונשים נלווים שעשויים להיות מוטלים על הנוהג ללא רישיון, כמו פסילת הרישיון לתקופת זמן מסוימת, מאסר על תנאי, קנס ועוד.

  לאור החומרה המשתנה של מצבים בהם מבצעים נהיגה ללא רישיון, החוק מבחין ביניהם. כך למשל דינו של מי ששכח לחדש את רישיון הנהיגה שלו לא יהיה זהה למי שמעולם לא הנפיק רישיון נהיגה, ואין לו כל הרשאה לנהוג.

  נהיגה ללא רישיון בתוקף עקב אי – חידוש

  נהג שנוסע ללא רישיון מאחר ולא חידש במועד המתוכנן, יישא בדרגת החומרה הנמוכה מכולן. עבירה זו נחשבת לעבירה טכנית, זאת משום שהיעדר הרישיון לא הוגדר בגלל רמת המסוכנות של האדם, אלא מסיבות פחות קריטיות. זה יכול להיות עניינים כלכליים שמנעו ממנו לחדש את הרישיון, כמו גם תקופות לחוצות. כך או כך, זה הרבה פחות מסוכן מנהג שלא למד מעולם לנהוג ולכן הענישה תהיה קלה יותר, בייחוד אם מדובר בתקופת זמן קצרה בה הרישיון לא חודש. במידה וחלפו פחות מ6 חודשים מהתוקף של הטסט, העונש יהיה קנס כספי, אם חלפו מעל ל6 חודשים אך פחות משנתיים, העונש יהיה קנס כספי ו-8 נקודות, ואילו אם מדובר בלמעלה משנתיים- יישלח זימון לבית משפט.

  נהיגה עקב אי קבלת רישיון

  זהו המצב החמור ביותר, משום שרמת המסוכנות הנשקפת היא גבוהה. העונש עבור כך עשוי להגיע לשנתיים מאסר בפועל, יחד עם פסילה עתידית של רישיון הנהיגה לשלושה חודשים לפחות.

  נתפסתם ללא רישיון? רק עו"ד טוב יוכל להוציא אתכם מהתסבוכת. פנו אל עו"ד אלון שליכטר לייעוץ.