Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

עורך דין פלילי אלון שליכטר

מקצועיות, אמינות וחתירה לניצחון

ליעוץ ראשוני חייגו

054-6762373

משרד עו’’ד פלילי אלון שליכטר

השאירו כאן פרטים או התקשרו 054-6762373

  הסדר מותנה | סגירת תיק פלילי ללא כתב אישום

  (18)

  לייעוץ מיידי 24/7
  חייגו 054-6762373

  קיבלתם מכתב בו מציעים לכם הסדר מותנה בעקבות תיק שנחקרתם במשטרה? מה זה אומר הסדר מותנה? האם כדאי להסכים להסדר המותנה? ועוד. מומלץ שתקראו את מאמר זה על מנת לעשות סדר בעניין הסדר מותנה וסגירת התיק ללא כתב אישום.

  ההסדר המותנה ומטרותיו

  חוק הסדר מותנה מסמיך גופי תביעה המנויים בחוק לסגור תיק חקירה כנגד חשוד בעילה של "סגירה בהסדר", לאחר שהחשוד, ובכלל זה גם תאגיד, הסכים להודות בעובדות המהוות את העבירה המיוחסת לו, ולקיים את התנאים אשר פורטו בהסדר עמו.

  הסדר מותנה הוא הסכם בין התביעה לחשוד, לפיו החשוד מודה בביצוע העובדות המהוות עבירה ומתחייב לקיים את התנאים שפורטו בהסדר, וזאת כנגד התחייבות התובע להימנע מהגשת כתב אישום ולסגור את התיק שנפתח נגד החשוד בעילה של "סגירה בהסדר". תכליות נוספות של החוק: הינם כלי אכיפה מידתי יותר כנגד החשוד, להגביר את ההרתעה והפחתת העומס מהתביעה ומבתי המשפט.

  הליך של סגירת תיק בהסדר מותנה היא ללא הגשת כתב אישום וניהול הליך בבית משפט, על כל המשמעויות הנלוות לכך, ובכלל זה הכתם של רישום פלילי. חשוב להדגיש הליך של הסדר מותנה הינו רשות, יחד עם זאת, ככל שלא תגיעו להסכמות התביעה תגיש כתב אישום.

  מהם סוגי העבירות והנסיבות בהן ניתן לערוך הסדר מותנה העבירות?

  תנאי סף:

  • החשוד מודה בעבירה.
  • ניתן לערוך הסדר בעבירה מסוג חטא או עוון.
  • אין עתירה של המדינה למאסר בפועל, גם לא עונש בעבודות שירות.
  • אין לחשוד אין עבר פלילי בחמש השנים שלפני ביצוע העבירה נושא ההסדר; לחשוד אין חקירות או משפטים פליליים תלויים ועומדים בעניינו במשטרה או באותה רשות, שאינם חלק מההסדר; לא נערך הסדר מותנה עם החשוד בחמש השנים שלפני ביצוע העבירה נושא ההסדר.

  באיזה עבירות ניתן להחיל את ההסדר המותנה?

  תיקים המנוהלים על ידי הפרקליטות:

  כל עבירות העוון בטיפול הפרקליטות ובנוסף גם עבירות עוון בטיפול התביעה המשטרתית הנלוות לעבירות בתיק הפרקליטות, עבירות עוון בטיפול התביעה המשטרתית אשר פרקליט סבר כי יש לייחס אותן לחשוד במקום עבירות בטיפול הפרקליטות, שיוחסו לו בתחילה, עבירות עוון שנחקרו על ידי מח"ש.

  תיקים המנוהלים על ידי התביעה המשטרתית:

  ההסדר חל לגבי רשימת עבירות:

  • איומים (למעט איומים נגד בן משפחה) – סעיף 192.
  • הסגת גבול כדי לעבור עבירה – סעיף 447.
  • מעשה פזיזות ורשלנות בחיה – סעיף 338(א)(6).
  • תקיפה – סעיף 379.
  • גניבה – סעיף 384.
  • היזק בזדון – סעיף 452.
  • תגרה – סעיף 191.
  • החזקת נכס חשוד – סעיף 413.
  • הטרדה באמצעות מתקן בזק – סעיף 30 לחוק התקשורת.
  • הזנחת השמירה על כלי יריה וחומרים מסוכנים – סעיף 339.
  • העלבת עובד ציבור – סעיף 288.
  • איסור מכירת משקאות משכרים לקטין – סעיף 193 למעט סעיפים (ד)-(ה).

  שימוש לצריכה עצמית בקנאביס צפוי להצטרף בהמשך, בהתאם לקידום המתווה שעליו הוכרז של אכיפה מדורגת.

  תובע רשאי להחיל הסדר מותנה בתנאים מתאימים, על עבירה אשר מתקיימות בה הנסיבות המפורטות להלן, או חלקן, באופן המטה את הכף מבחינת האינטרס הציבורי לסגירת התיק בהסדר מותנה: נסיבות אישיות של החשוד, נסיבות ביצוע העבירה, תוצאות העבירה, נסיבות מקלות אחרות אשר יש בהן להטות את הכף מבחינת האינטרס הציבורי לסגירת התיק בהסדר מותנה. יצוין כי אין הכרח שנסיבות מסוימות או שכל הנסיבות האמורות יתקיימו כתנאי להחלתו של הסדר מותנה על אירוע ספציפי.

  כיצד להחליט האם להסכים להסדר מותנה ללא הגשת כתב אישום?

  ראשית, דעו לכם כי זכותכם לצלם את עיקרי חומר החקירה טרם הגעה להחלטה האם בכלל ללכת לכיוון של הסדר מותנה, כמובן שעו"ד פלילי מנוסה יידע לבחון את חומר החקירה בעין מקצועית ולתת את דעתו לחוזק הראיות דבר אשר משפיע בדר"כ על אפשרות סגירת התיק לחלוטין ללא הסדר מותנה ובמקרים אחרים יכול להשפיע על טיב ההסדר המותנה שייחתם בסופו של יום.

  כמו כן, זכותכם גם להיות מיוצגים על ידי עורך דין בהליך ואף להגיע עימכם למשרדי התביעה וזאת על מנת לשאת ולתת על תנאי ההסדר.

  למה כדאי לשים לב בעת חתימה על הסדר מותנה?

  כמובן טרם חתימה על הסדר מותנה מומלץ להתייעץ עם עורך דין פלילי מנוסה ולבחון את חומר החקירה. בנוסף, כאשר מוצעת לכם הצעה של סגירת התיק בהסדר מותנה יש לעיין בטיוטת כתב האישום המצורפת ובמיוחד בעובדות כתב האישום וכן בסעיף העבירה. עוד יש לשים לב לתנאי ההסדר כלומר, הפיצוי שעליכם לשלם ו/או הקנס, תקופת ההתחייבות לאי ביצוע עבירות נוספות, ביצוע תוכנית שיקומית ו/או שעות בקהילה ועוד.

  כמובן שכמו בכל משא ומתן ככל שלכם יהיו יותר נקודות להצביע בחומר החקירה ובנסיבות אישיות כך תוכלו להשיג הסדר מותנה יותר טוב, שכאמור מומלץ בליווי עו"ד פלילי.

  האם ניתן גם לסגור תיק בהסדר מותנה בעבירות על חוק התכנון והבנייה, התשכ"ה-1951?

  כן ברשימת העבירות להלן ובכפוף נסיבות הנאשם ונסיבות ביצוע העבירה שהוסבר לעיל.

  סעיף 204 לחוק התכנון והבנייה, התשכ"ה-1965.

  סעיף 217 לחוק התכנון והבנייה, התשכ"ה-1965.

  סעיף 243 לחוק התכנון והבנייה, התשכ"ה-1965.

  סעיף 248 לחוק התכנון והבנייה, התשכ"ה-1965.

  כמו כן, ניתן לסגור בעבירות נוספות הקבועות בחוק התכנון והבנייה, התשכ"ה-1951 , במקרים חריגים ובאישור מנהלת המחלקה להנחיית תובעים מוסמכי היועמ"ש או סגנה.

  כיצד להחליט האם להסכים להסדר מותנה ללא הגשת כתב אישום?

  ראשית, דעו לכם כי זכותכם לצלם את עיקרי חומר החקירה טרם הגעה להחלטה האם בכלל ללכת לכיוון של הסדר מותנה, כמובן שעו"ד פלילי מנוסה יידע לבחון את חומר החקירה בעין מקצועית ולתת את דעתו לחוזק הראיות דבר אשר משפיע בדר"כ על אפשרות סגירת התיק לחלוטין ללא הסדר מותנה ובמקרים אחרים יכול להשפיע על טיב ההסדר המותנה שייחתם בסופו של יום. למשל כאשר נגד לקוח המשרד נפתח תיק פלילי בחשד לעבירות של גניבה, זיוף שיק וניסיון לקבלת דבר במרמה. בעקבות ייצוג המשרד בפני פרקליטות מחוז ת"א, הוחלט לאמץ את טענות משרדנו ולסגור את תיק החקירה כנגדו בהסדר מותנה ובכך להימנע מהגשת כתב אישום והעמדתו בפני סיכון עונשי גבוה.

  להלן, הודעת הפרקליטות על סגירת התיק בהסדר מותנה:

  לייעוץ מיידי 24/7
  חייגו 054-6762373

  משרד עורך דין פלילי אלון שליכטר מייעץ, מייצג ומלווה משפטית חשודים ונאשמים לאורך כל ההליך הפלילי. החל משלב החשדות וההכנה לחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשחרור, שימוע בטרם הגשת כתב אישום, ניהול המשפט הפלילי בתיק העיקרי בערכאות המשפטיות השונות.


  האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום.

  אודות המשרד

  המשרד מייצג באופן יום-יומי עשרות לקוחות בכל הארץ בדין הפלילי והתעבורה, דבר המקנה ניסיון מעשי מול מגוון גורמים. כל תיק שמגיע למשרד נבחן בצורה קפדנית ומדוקדקת, תוך סדר פעולות מיוחד שהוקם לאחר ניסיון רב, דבר המבטיח ייצוג מקצועי מבחינת קבלת כל החומר הרלוונטי, פסיקה רלוונטית למקרה הספציפי, איתור מומחים, בדיקת קווי הגנה אפשריים, הליכי שיקום ועוד.

   

   

  ממליצים עלינו