Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

עורך דין פלילי אלון שליכטר

מקצועיות, אמינות וחתירה לניצחון

ליעוץ ראשוני חייגו

054-6762373

משרד עו’’ד פלילי אלון שליכטר

השאירו כאן פרטים או התקשרו 054-6762373

  מעשה מגונה

  (135)

  לייעוץ מיידי 24/7
  חייגו 054-6762373

  מהי עבירת מעשה מגונה? עורך הדין אלון שליכטר, המתמחה בעניינים פלילים ובעל ניסיון רב בגין עבירה זו מסביר

  "מעשה מגונה" – מעשה לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים. רכיב ההתנהגות של העבירה, שהיא עבירה התנהגותית, יכול לבוא לידי ביטוי בכל מעשה, אף אם יכול הוא בנסיבות מסוימות להיות מעשה תמים. עבירת המעשה מגונה היא עבירת מטרה או עבירת כוונה מיוחדת, היינו עבירה שמתגבשת אך אם הוכח שהמעשה נעשה לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים כדרישת סעיף 348(ו) לחוק העונשין.

  כידוע, צפונות לבו של אדם וכוונותיו אינם גלויים לכל, ושעסקינן בחשדות לפלילים ובפרט בהקשר המיני על-פי רוב לא ימהר החשוד או הנאשם לחשוף את אלו. אם כך, כיצד יוכח שהנאשם עשה המעשה דווקא לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיני? הפסיקה קבעה לא פעם ש"הכוונה המינית" תוכח על-פי נסיבות העניין או על-פי טיבו וטבעו של המעשה. כך, כאשר בן משפחה פוגש בת משפחה בכניסה לאירוע משפחתי ומנשקה לשלום על הלחי, מעשה שכזה לא מלמד על כוונה מינית. להבדיל, כאשר אדם חופן את שדה של אשה זרה לו במהלך נסיעה ברכבת, המעשה שלו מעיד כשלעצמו על "כוונתו המינית", בהעדר הסבר סביר אחר. אך לעיתים המעשה עצמו לא מלמד מעצם טיבו וטבעו על הכוונה המינית הטמונה בו, דוגמת נגיעה באיבר שאינו נחשב איבר "אינטימי". או אז, שאלת הכוונה המינית יכולה להילמד מנסיבות העניין.

  מה העונש על מעשה מגונה בפומבי 

  מעשה מגונה בפומבי – סעיף 349 לחוק העונשין

  (א)  העושה מעשה מגונה בפומבי בפני אדם אחר, ללא הסכמתו, או העושה מעשה כאמור בכל מקום שהוא תוך ניצול יחסי תלות, מרות, חינוך, השגחה, עבודה או שירות, דינו – מאסר שנה.

  (ב)  העושה, בכל מקום שהוא, מעשה מגונה בפני אדם שטרם מלאו לו שש עשרה שנים, דינו – מאסר שלוש שנים.

  המבחן אם מעשה מסוים הוא מגונה הוא מבחן אובייקטיבי, קרי מעשה אשר יש בו מיניות גלויה, ואשר לפי אמות מידה אובייקטיביות יחשב ללא הוגן, לא מוסרי ולא צנוע, ויש בו כדי לפגוע באוטונומיה של הנפגע. על פי הפסיקה, המניע או המטרה אינם חלק מהגדרת העבירה, ואין בהם כדי להשפיע על האחריות הפלילית.

  גם בספרות המקצועית, המונח "מגונה" בחוק, אינו קשור בהיבט המוסרי-מיני דווקא, אלא ב"התנהגות גסה העלולה לעורר רגשי בחילה והתמרמרות מצד הציבור", "התנהגות המעוררת דחייה בשל מידה ניכרת של גסות ופגיעה באחר", כשבדוגמאותיו הובאו בין היתר ניבול פה בצורה גסה ובוטה או עשיית צרכים ברשות הרבים (ר' על הדין בפלילים – חוק העונשין, חלק רביעי בעמ' 2236-2239). 

  מתי ייחשב מעשה מגונה שנעשה בפומבי?

  ס' 34כד בחוק מגדיר את המונח "פומבי", בין היתר כמקום שאינו ציבורי, ובלבד שאדם במקום ציבורי יכול לראות את המעשה. סוגיה זו נקבע בע"פ 383/80 סימון פקלר נ' מדינת ישראל, פ"ד לה (1), 172, כי גם כאשר מעשה מיני נעשה במהלך נסיעה באוטובוס, כשמעיל נפרש מעל מבצעי המעשה כך שלא ניתן לראות את מעשיהם מתחת למעיל, עסקינן במעשה שנעשה בפומבי. נקבע כי מעשה נעשה במקום ציבורי בין אם ראו אותו האחרים ובין אם לאו, וכי מקום ציבורי הוא מקום בו ניתן לשער כי נמצאים או עשויים להימצא בו אחרים, וכשחזקה כי המעשה יכול להיראות ע"י אחרים.

  הסבר מקוצר מעשה מגונה בפומבי

  אדם המבצע מעשה לשם גירוי סיפוק או ביזוי מיניים (למשל כמו בעניינו שליחת תמונות אינטימיות דרך תוכנת ה'וואטסאפ' תוך ניצול יחסי תלות, מרות, חינוך, השגחה, עבודה או שירות העונש של הינו עד שנת מאסר. במידה וביצע את המתואר בפני אדם (גבר או אישה) מתחת לגיל 16 העונש שלו יכול להגיע עד שלוש שנים.

  מעשה מגונה היא עבירת מין חמורה. עבירות מין כוללות עבירות רבות ומגוונות וכל עבירה מכילה בתוכה יסודות שונים ומגוונים, עבירת המעשה מגונה מכילה בתוכה מספר עבירות שונות שלכל אחת יסודות שונים וכן חומרת ענישה המשתנה בין מעשה למעשה.

  מעשה מגונה חוק העונשין

  חוק העונשין קובע כי מעשה מגונה הוא כל מעשה שנעשה לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים. מכך אנו למדים שבשביל שמעשה ייחשב למעשה מגונה חייב להתקיים יסוד המכיל בתוכו אקט המכיל אופי מיני. אחרת – לא תקום עבירה. מעבר לכך, המחוקק קבע ענישת מקסימום של 3 שנות מאסר לעבירת מעשה מגונה.

  • מעשה מגונה בכוח – חוק העונשין קובע כי מעשה מגונה שנעשה תוך שימוש בכוח או הפעלת אמצעי לחץ אחרים, כלפי האדם או כלפי זולתו עונשו עד 7 שנות מאסר. בעבירה זו קבע המחוקק אף ענישת מינימום שלא תפחת מרבע העונש המקסימאלי שנקבע בחוק וחריגה מהענישה המינימאלית הזו צריכה להיות מטעמים מיוחדים שיירשמו.
  • מעשה מגונה בנסיבות אינוס – עבירת מעשה מגונה שהתקיימה תוך התקיימות אחת מהחלופות הבאות דינה עד 7 שנות מאסר. גם כאן קבע המחוקק מינימום ענישה שלא תפחת מרבע העונש המקסימאלי שנקבע בחוק וחריגה מכך צריכה להיות מטעמים מיוחדים שיירשמו.

  סיוע מקצועי במקרה של עבירת מעשה מגונה

  לאור חומרת הענישה וההתייחסות הרצינית והמחמירה לעבירות מין בכלל ולעבירת מעשה מגונה על שלל גווניה וצורותיה בפרט, חשוב ואף הכרחי להיוועץ ולהסתייע בעורך דין פלילי הבקיא ברזי המשפט הפלילי בטרם ימסור חשוד את גרסתו בפני חוקרי המשטרה בחשד לביצוע עבירת מעשה מגונה. משרד עורכי הדין בניהולו של עו"ד אלון שליכטר מספק שירות ברמה גבוהה, תוך בניית אסטרטגיה מדויקת וליווי צמוד של הלקוח והכל עד לסיום ההליך והכל תוך שמירה על דיסקרטיות מרבית.

   

  לייעוץ מיידי 24/7
  חייגו 054-6762373

  משרד עו"ד פלילי אלון שליכטר מייעץ, מייצג ומלווה משפטית חשודים ונאשמים לאורך כל ההליך הפלילי. החל משלב החשדות וההכנה לחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשחרור, שימוע בטרם הגשת כתב אישום, ניהול המשפט הפלילי בתיק העיקרי בערכאות המשפטיות השונות.


  האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום.

  אודות המשרד

  המשרד מייצג באופן יום-יומי עשרות לקוחות בכל הארץ בדין הפלילי והתעבורה, דבר המקנה ניסיון מעשי מול מגוון גורמים. כל תיק שמגיע למשרד נבחן בצורה קפדנית ומדוקדקת, תוך סדר פעולות מיוחד שהוקם לאחר ניסיון רב, דבר המבטיח ייצוג מקצועי מבחינת קבלת כל החומר הרלוונטי, פסיקה רלוונטית למקרה הספציפי, איתור מומחים, בדיקת קווי הגנה אפשריים, הליכי שיקום ועוד.

   

   

  ממליצים עלינו

   

  מעשה מגונה בקטין

  מעשה מגונה בקטין או כלל עבירות מין כוללות עבירות רבות ומגוונות, וכל עבירה מכילה בתוכה יסודות שונים ומגוונים, כאשר עבירת המעשה המגונה בקטין מכילה בתוכה מספר עבירות שונות שלכל אחת יסודות שונים וכן חומרת ענישה המשתנה בין מעשה למעשה. מהי עבירת מעשה מגונה? מה כדאי לנו לדעת? הכירו את עו"ד אלון שליכטר, העוסק בייצוג עבירות פליליות ובניהן עבירות מין.

  מה חשוב לזכור לגבי עבירות של מעשה מגונה

  עבירת מעשה מגונה היא עבירה פלילית, על כל המשתמע מכך. חשוב ביותר ואף קריטי לקבל ייעוץ של עורך דין עבירות מין סמוך ככל הניתן לביצוע העבירה (לכל המאוחר – לפני ההיענות להזמנה לחקירה בתחנת המשטרה!). הדבר הכרחי ויכול למנוע מכם כניסה למצבים, שמרגע שההליכים נגדכם מתחילים לנוע, יהיה לכם קשה מאד להיחלץ מהם! הסתייעו בייצוגו של עורך הדין אלון שליכטר המנוסה והבקיא בתחום מזה שנים רבות של הצלחה.

  מעשה מגונה בקטין – מהו מעשה מגונה?

  חוק העונשין קובע כי מעשה מגונה הוא כל מעשה שנעשה לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים. מכך אנו למדים שבשביל שמעשה ייחשב למעשה מגונה חייב להתקיים יסוד המכיל בתוכו אקט המכיל אופי מיני, אחרת לא תקום עבירה. נציין כי המחוקק קבע ענישת מקסימום של 3 שנות מאסר לעבירת מעשה מגונה.
  בכל הנוגע אל מעשה מגונה בכוח, חוק העונשין קובע כי מעשה מגונה שנעשה תוך שימוש בכוח או הפעלת אמצעי לחץ אחרים, או תוך איום באחד מאלה, כלפי האדם או כלפי זולתו עונשו עד 7 שנות מאסר. בעבירה זו קבע המחוקק אף ענישת מינימום שלא תפחת מרבע העונש המקסימאלי שנקבע בחוק וחריגה מהענישה המינימאלית הזו צריכה להיות מטעמים מיוחדים שיירשמו.
  ובכל הקשור אל מעשה מגונה בנסיבות אינוס, עבירת מעשה מגונה זו שהתקיימה תוך התקיימות אחת מהחלופות הבאות, דינה עד 7 שנות מאסר:

  • כשההסכמה למעשה הושגה במרמה ביחס למיהות העושה או לחלופין למהות המעשה.
  • כשהאישה היא מתחת לגיל 14 שנים.
  • תוך ניצול מצב של חוסר הכרה בו שרויה האישה, או מצב אחר המונע ממנה לתת הסכמה חופשית.
  • תוך ניצול היותה חולת נפש או לקויה בשכלה אם בשל מחלתה או בשל הליקוי בשכלה לא היתה הסכמתה לבעילה הסכמה חופשית.

  גם כאן קבע המחוקק מינימום ענישה שלא תפחת מרבע העונש המקסימאלי שנקבע בחוק וחריגה מכך צריכה להיות מטעמים מיוחדים שיירשמו.

  הענישה הקבועה בחוק על מעשה מגונה

  חומרת העונש משתנה בהתאם לנסיבות בהן התרחש המעשה:

  • מעשה מגונה שבוצע בפומבי מול אדם שמלאו לו 16 שנים, ללא כל הסכמה מצידו, יכול להגיע עד לשנה של מאסר. אם גילו נמוך מ-16 שנים, העונש יכול להגיע לעד שלוש שנות מאסר.
  • מעשה מגונה שלא בוצע בפומבי, מול אדם שמלאו 18 שנים, העונש יכול להגיע לעד שנתיים מאסר. אם גילו נע בין 14-18 שנים, העונש יהיה ארבע שנות מאסר.
  • מעשה מגונה שלא בוצע בפומבי, שנעשה בשימוש בכוח וללא הסכמתו של הקורבן, יישא בעונש של שבע שנות מאסר. מדובר במקרים שבהם נעשה שימוש אלים בכוח, אשר נועד להשיג את הסכמת הקורבן, כאשר אין משמעות להסכמת הקורבן לאור היותו לוקה בנפשו או בשכלו, או כשטרם מלאו לו 14 שנים.
  • מעשה מגונה בנסיבות חמורות – ביצוע מעשים מגונים בקטין, התעללות תוך כדי מעשה, איומים בנשק או גרימת חבלה או לחלופין ביצוע המוני של מעשה מגונה. במקרה זה העונש יהיה עשר שנים.

  בכל מקרה של מעשה מגונה חובה לפנות לעו"ד אלון שליכטר, שצבר ניסיון רב בייצוגם של נאשמים וחשודים, במגוון עבירות פליליות וכן לכל אורכו של ההליך הפלילי. המשרד דוגל בניהול התיק באופן מושכל, תוך תכנון מהלכים מדויק על מנת להביא לתוצאה הרצויה.

  מעשה מגונה בפומבי

  על פי חוק העונשין, הקובע את מדרג חומרתן של עבירות המין השונות, העבירה הראשונה בחומרתה היא אונס ומיד לאחריה מעשה מגונה. זוהי הגדרה להיקף רחבים של מעשים, וגינויים ומניעתם הם חלק בלתי נפרד מהאינטרס הציבורי שלנו כחברה.

  מעשה מגונה על פי חוק

  על פי סעיף 348 לחוק, מעשה מגונה הוא אקט שנועד לגירוי, ביזוי או סיפוק מיני בהיעדר הסכמה של אחד מהצדדים המעורבים. תחת ההגדרה הזו עומדים מספר סוגים של מעשים, ביניהם חשיפה של איבר מין בפומבי, מגע באיברים מוצנעים ועוד. לצד זאת, נוטים להבדיל בין מעשה מגונה שנערך בפרהסיה ללא מעורבות של מגע לבין מעשה מגונה שנערך בצורה אינטימית וכלל מגע מיני.

  קשה לדייק את ההגדרה למונח "מעשה מגונה", שכן יש מעשים רבים שניתן לפרש כמה שיש לגנות לאור הנסיבות בהן הם התרחשו. הפרשנות האישית של האירוע תופסת פה מקום מרכזי, ולכן נוטים להתמקד בשאלת האופי המיני של המעשה. אין ספק שמעשה מסוג זה עשוי לפגוע בקורבן ובזכויותיו, ובאותה נשימה גם במי שביצע אותה, שכן הוא לא תמיד מודע לחומרת המעשה או לכך שפגע בקורבן.

  עבירת מעשה מגונה

  מעשה מגונה בקטין הינה עבירת מין קשה ובזויה במיוחד. במקרים רבים היא מתרחשת בתוך המעגלים הפנימיים של משפחת הקטין, תוך ניצול של אחד מבני המשפחה את האמון שהילד רוכש כלפיו. עבירות מין בקטינים כוללות ברובן מעשים מגונים ולעתים אף מגיעות לכדי מעשי סדום ואינוס. על פי ההגדרה החוקית, מעשה מגונה הוא מעשה בעל אופי מיני שנעשה לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים ולרוב כולל נגיעות אסורות בגוף, שאינן נחשבות למעשה סדום או אינוס. עם זאת, יש לציין כי פעמים רבות מוגשות תלונות שווא על ידי הורה או עובד סוציאלי בעקבות מניעים כאלה ואחרים, ולכן חשוב להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום על מנת להתמודד נכון עם ההאשמות המטרידות.

  מעשה מגונה בקטין חוק העונשין

  הדבר הראשון שיש לעשות לאחר תלונת שווא טורדת מנוחה וקשה שכזו הוא לפנות לעורך דין עבירות מין לייעוץ וייצוג משפטי. עורכי דין מסוג זה מתמחים בייצוג נאשמים בעבירות מין ללא עוול בכפם, ויודעים כיצד לסייע להם להיחלץ מהסבך המורכב אליו נקלעו בעקבות תלונת שווא. בדיקת מהימנות הקטין ומציאת האינטרסים של הגורמים השונים הם צעדים חשובים בהם יסייע עורך הדין המתמחה בתחום על מנת להוציא את הצדק לאור. זקוקים לסיוע של עו"ד פלילי? עו"ד אלון שליכטר הוא איש המקצוע עבורכם. לעו"ד שליכטר ניסיון רב שנים בתחום המשפטי תוך ניצחונות רבים במגוון תיקים לטובת הלקוח.

  מעשה מגונה הגדרה

  למעשה מגונה בקטין יש משמעות כפולה – גם עבירה פלילית וגם הפרת חוק אזרחית. כאמור, נגיעות אסורות בגופו של קטין נחשבות למעשה מגונה. יחד עם זאת, מעשה מגונה בקטין לא חייב בהכרח לכלול נגיעות אסורות, שכן גם תיעוד של אדם במצבים אינטימיים או התערטלות עשויה להיחשב למעשה מגונה. מכורח התמימות וחוסר הישע שיש בקטינים, בסיטואציה שכזו הם לא בהכרח מבינים שיש משהו פסול במעשה המגונה שמכוון כלפיהם. הם נאלצים להסכים פסיבית למתרחש, דבר שאין לו כל משמעות משפטית שיכולה להטות את כף המאזניים לטובת הפוגע. יחד עם זאת, לעיתים ניתן בעקבות תמימות הילד גם לשכנע אותו להתלונן על עבירות שלא היו ולא נבראו על ידי גורמים סמכותיים עם מניעים שלא בתום לב, ולכן חשוב בעת תלונת שווא שכזו לוודא כי הילד ומהימנותו נבדקים באופן מוקפד על ידי חוקר ילדים.